Korzyści umiarkowanego spożycia alkoholu "mogą być przecenione"

wino.jpg

Liczne badania wskazują, że niskie spożycie alkoholu do umiarkowanego przynosi liczne korzyści dla zdrowia, takie jak zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i całkowitej śmiertelności. Jednak w nowym badaniu opublikowanym na łamach czasopisma British Medical Journal (BMJ) naukowcy donoszą, że korzyści te mogą być "przecenione".

Ponad połowa z nas jest regularnymi konsumentami alkoholu, których Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) definiuje jako osoby spożywające co najmniej średnio 12 napojów alkoholowych w ciągu ostatniego roku.

Implikacje zdrowotne wynikające z nadużywania alkoholu są dobrze udokumentowane. Wiąże się to m.in. z wysokim ciśnieniem krwi, udarem, chorobą wątroby i rakiem. Ale co ze spożywaniem alkoholu w umiarkowanych ilościach? Czy kieliszek wina wypijany od czasu do czasu na koniec dnia po ciężkiej pracy jest czymś złym dla nas?

Wiele badań na to nie wskazuje. W zeszłym miesiącu np. badania opublikowane w European Heart Journal donosiły, że picie 7 napojów alkoholowych w tygodniu może chronić przed niewydolnością serca, podczas gdy z badań opublikowanych w październiku 2014 roku wynikało, że spożywanie małych ilości alkoholu w późniejszym życiu, może poprawiać pamięć.

Z obecnego badania wynika, że wiele poprzednich badań - skupiających się na konsumpcji alkoholu oraz jego korzyściach zdrowotnych - jest "kontrowersyjne", a efekty ochronne alkoholu mogą być zaburzone przez kategoryzacje byłych pijących i ludzi nigdy nie pijących alkoholu - którzy często biorą udział w badaniu jako uczestnicy grupy kontrolnej - w jedną grupę.

Autorzy wraz z Craig'em S. Knott'em z University College London w Wielkiej Brytanii twierdzą:
"W szczególności, u byłych pijących stwierdzono, że wykazują gorszą samoocenę zdrowia, wyższy poziom depresji i zwiększone ryzyko zgonu, niż ludzie nigdy niepijący alkoholu".
oraz dodają:
"Jako taki, ochronny związek zidentyfikowany wśród pijących alkohol w niskich ilościach może być mniejszy w konsekwencji korzystnego mechanizmu biologicznego oraz co więcej wynikać ze statystycznego artefaktu będącego skutkiem zastosowania zbiorczej kategorii dla niepijących"

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania